Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Önerileri

Evlerdeki en önemli mekanlardan birisi olan mutfaklar eğer küçük boyutlardaysa sıkıcı ve iç karartıcı bir hale gelebilirler. Küçük mutfakları daha ferah gösterebilmek için bazı püf noktaları uygulayarak aydınlık ve ferah mutfaklara kavuşabilirsiniz. Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri arasında en başta mutfak dolapları gelmektedir. Mutfak dolabı seçimi küçük mutfaklarda mutlaka açık renk olarak tercih edilmelidir. Metalik renkler de ışığı yansıtmaları sebebiyle küçük mutfaklar da kullanılabilir. Ancak koyu renkler ve metalin koyu tonları küçük mutfak dekorasyonlarında kullanılmamalıdır. Bu renkler mutfağı daha ufak ve boğucu bir hale getirecektir.

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri arasında dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da perdelerdir. Perde seçimleri yapılırken uzun perdelerden çok store perdeler ya da kısa perdeler kullanılmalı mümkünse kalın perde asılmamalıdır. Mutfak fayansları da dolaplarla uyumlu bir biçimde açık renk olarak tercih edilmeli fakat ameliyathane gibi bembeyaz bir görünümün oluşmaması için çeşitli krem tonlarıyla mutfak renklendirilmelidir.

Küçük mutfaklar için dekorasyon önerileri içerisinde bir diğer başlık da halı kullanımıdır. Halıların fazla karışık desenli olarak seçilmesi mutfağın dar görünmesine sebebiyet verecektir. Bu nedenle düz renkli halılar küçük mutfaklar için daha uygundur. Ancak mutlaka renkli bir halı kullanmak istiyorsanız açık renk üzerine mutfağı kesmeyecek şekilde yuvarlak detaylı bir halı tercih edilmelidir. Diğer önemli bir konuda ışıklandırmadır. Küçük mutfakların mutlaka iyi bir ışıklandırma sistemine sahip olması gerekmektedir. Işığı yansıtacak objeler ve aksesuarlar kullanarak mutfağın daha ferah görünmesine katkı sağlayabilirsiniz.


Bunlara da göz atabilirsiniz

No Comments

Leave a Reply